Porady
Jak działa fotowoltaika, ile można zaoszczędzić?
Jak działa fotowoltaika, ile można zaoszczędzić?
Urządzenia elektryczne, które posiadamy w domu lub w firmie, aby działać, potrzebują energii. Z tego powodu z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, ponieważ wykorzystując fotowoltaikę, możemy produkować go samemu. Jak działa fotowoltaika?
Jak funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna zakłada wykorzystanie promieni słonecznych, które padają na panele fotowoltaiczne. W ten sposób promienie zamieniają się w czystą energię. W celu poprawnego funkcjonowania instalacja fotowoltaiczna potrzebuje światła, a właściwie - nośnika oddziaływań elektrycznych, czyli fotonu. Dzięki wprawionym w ruch elektronom powstaje napięcie elektryczne, a prąd stały z paneli fotowoltaicznych idzie do falownika, w którym to zamieniany jest na prąd przemienny. Z racji, iż prąd ze słońca cechuje się wyższym napięciem, wypiera on z domu prąd sieciowy, a jego nadwyżka trafia do sieci.
Jak działa fotowoltaika zimą?
Fotowoltaika wytwarza energię elektryczną, jeżeli panele słoneczne są odśnieżone i świeci słońce. Oczywiście fotowoltaika w okresie zimowym jest zdecydowanie mniej wydajna niż latem, jednak warto pamiętać o tym, że sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżaniem się ich temperatury. Co to oznacza w praktyce? Najlepszymi warunkami do produkcji energii są słoneczne i chłodne dni, czyli takie, jakie często są zimą.
Jak działa fotowoltaika w przypadku, w którym dzień jest pochmurny? W takiej sytuacji prąd pobierany jest z sieci energetycznej. Pomimo tego, że wydajność instalacji fotowoltaicznych w okresie zimowym jest mniejsza, to wciąż opłaca się inwestować w takie rozwiązanie. Nawet zimą możemy produkować prąd. Poza tym istnieje możliwość, aby odebrać z sieci energię wytworzoną latem. W ten sposób możemy dużo zyskać i zaoszczędzić.
Instalacje fotowoltaiczne produkowane obecnie pozwalają na pracę w temperaturze do -40 stopni. Wbrew pozorom wysokie temperatury wcale nie wpływają pozytywnie na moc paneli. Pomimo tego producenci wziąć starają się na bieżąco poprawiać ich jakość, aby upały im nie szkodziły. Panele fotowoltaiczne w zimie w słoneczne dni również mogą wytwarzać energię potrzebną gospodarstwu domowemu, jednak w znacznie mniejszej ilości.
Zmniejsz swoje rachunki za prąd inwestując w fotowoltaikę
Jeżeli produkowana energia zużywana jest na bieżąco, właściciel mikroinstalacji może wykorzystać 100% wyprodukowanej energii. Ponadto wprowadzając ją do sieci, gdzie jest “magazynowana”, prosument (osoba, która zarówno korzysta z energii, jak i ją wytwarza) otrzymuje opust:
- 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 10 kW),
- 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 50 kW).
Nadwyżka energii wyprodukowana w miesiącach letnich może być wykorzystywana do zasilania domu także w okresie zimowym. Zabieg ten nazywa się bilansowaniem. Ponadto prosument ma możliwość skorzystania z wyprodukowanej nadwyżki przez 365 dni od momentu wprowadzenia jej do sieci energetycznej.
Przeczytaj również:
-> Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom?