Porady
Jak dobrać komin, żeby uniknąć problemów w użytkowaniu?
Dobór i montaż systemu kominowego, musi być dobrze przemyślany. Niewłaściwe decyzje mogą prowadzić do strat finansowych, a nawet do zagrożenia życia.
Na co należy zwracać uwagę, wybierając komin cermiczny?
Komin jest konstrukcją, przechodzącą przez kilka stropów, zamurowaną, otynkowaną i zakończoną na dachu, więc ewentualna potrzeba jej naprawy wiąże się niejednokrotnie z ogromnych rozmiarów przymusowym remontem. Komin jest inwestycją na długie lata, dlatego wybór musi być precyzyjny i przemyślany.
Wystarczy odpowiednio dobrać system kominowy, a potem zamontować go zgodnie z instrukcją, aby cieszyć się bezproblemową wieloletnią eksploatacją. Jak wybrać właściwy komin spośród tylu rożnych produktów?
Do jakiego urządzenia grzewczego komin będzie podłączony?
Komin przede wszystkim należy dobrać do rodzaju paliwa spalanego w urządzeniu grzewczym.
W kominach na paliwo stałe, w skutek błędnego użytkowania i montażu, może dochodzić do zapalenia się sadzy. Wtedy w kominie panuje temperatura ok. 1000°C, jest więc duże ryzyko pożaru. Dlatego szukajmy produktów mających certyfikat CE na cały system kominowy, a nie tylko na jego poszczególne elementy. Taki produkt przeszedł badania w laboratorium certyfikującym, gdzie dokładnie sprawdzono jego parametry. Certyfikatu na komin zażąda od inwestora ubezpieczyciel w razie zapalenia się sadzy oraz szkód z tym związanych.
Izolacja termiczna komina jest bardzo ważna
Kolejnym problemem jest montowanie kominów nieocieplonych wełną skalną wtedy, gdy jest ona niezbędna (wilgotne spaliny powstające na przykład w piecach gazowych). Ma ona właściwości izolacyjne oraz stanowi ważną barierę ogniową, gdyż jest całkowicie niepalna. Wełna izolacyjna znacząco poprawia pracę komina, ułatwia rozpalanie, wydłuża jego żywotność oraz poprawia bezpieczeństwo. Niestety kominy nieocieplane są wciąż dostępne w sprzedaży, ponieważ wielu inwestorów szuka przede wszystkim produktu taniego. Warto jednak podkreślić, że różnice w cenie sięgają nierzadko jedynie 200-300 zł.
Dobór przekroju komina
Prawidłowy dobór średnicy komina jest rzeczą niebywale istotną. Powinien zapewnić przepływ wymaganego strumienia masy spalin lub strumienia objętości spalin z założoną prędkością – w skrócie: zapewnić odpowiedni ciąg kominowy. Można go obliczyć ze wzoru, jednak inwestor nie musi go znać. W sklepach renomowanych producentów możemy liczyć na pomoc doradców technicznych.
Kominy ceramiczne
Kolejnym elementem komina o największym znaczeniu jest ceramika stosowana przez producentów, a dokładnie jej klasa. Nawet największe i wydawałoby się najlepsze marki kominowe stosują ceramikę różnej jakości, głównie ze względu na potrzebę utrzymania niskiej ceny produktu. Niektóre dostępne na rynku kominy ceramiczne bazują na ceramice, która nie powinna pracować w trybie mokrym, co może powodować spore problemy w późniejszym czasie.
Zakładając kilkudziesięcioletnią eksploatację komina, możemy przyjąć, że na okres jego użytkowania może przypadać nawet kilkakrotna zmiana urządzenia grzewczego. W związku z tym warto spojrzeć na parametry komina, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju techniki grzewczej.
Według najnowszych norm praca komina jest podzielona na dwa tryby – suchy lub mokry. Tryb mokry jest znacznie bardziej wymagający, jeśli chodzi o parametry ceramiki. W trybie suchym temperatura spalin opuszczających komin może sięgać 200-350°C. W przypadku trybu mokrego temperatura spalin wynosi około 70°C. Obecnie technika grzewcza zmierza w kierunku zwiększenia sprawności urządzeń grzewczych. Naturalną konsekwencją tej tendencji jest obniżanie temperatury spalin na wylocie komina – więcej ciepła zostaje w ogrzewanym budynku – z czym wiąże się zjawisko osadzania się kondensatu wewnątrz komina, czyli przejście w tryb pracy na mokro. Bardzo istotnym parametrem ceramiki z punktu widzenia pracy na mokro jest paroprzepuszczalność. Ze względu na ten parametr dzielimy kominy na klasy:
Warto, aby kupowany przez nas komin posiadał klasę paroprzepuszczalności WA. W przypadku niższych klas po zbudowaniu komina należy przeprowadzić badania sprawdzające, czy komin spełnia założone normy.
Pamiętajmy, że poprawnie zbudowany komin będzie służył nam wiele lat i prawidłowo współpracował z różnymi urządzeniami grzewczymi.