Porady
Ile kosztuje kominek? – co warto wiedzieć przed zakupem?
Kominki stanowią często centralny punkty domu, w którym wszyscy domownicy zbierają się razem, by spędzić miło czas. Ognisko od wieków kojarzy się z przyjemnym, wspierającym ciepłem. Przez te wszystkie lata, kominki przeszły wiele transformacji, ale jakie są teraz dostępne na rynku? Jakich cen kominka możemy się spodziewać? Odpowiedź na to i inne pytania, dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.
Ile kosztuje kominek?
Zanim zakupisz kominek, najpierw porządnie zastanów się, gdzie chciałbyś go umieścić. Powinieneś wziąć pod uwagę możliwość podłączenia kominka do dostosowanego przewodu kominowego oraz odpowiednią przestrzeń do jego instalacji. Jednym z początkowych kosztów jest zakupienie wkładu. Ceny wkładów na rynku wahają się od 3000 złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlaczego tak jest? Podane ceny zależą oczywiście od materiałów wykonania, producenta oraz zaawansowania technologicznego kominka. Poza wkładem konieczne jest również zakupienie obudowy oraz zabudowy kominka.
Typy wkładów kominkowych.
Istnieją różne rodzaje wkładów kominkowych, postaramy się wyróżnić te najpopularniejsze. Oto jedne z nich:
- wkład kominkowy z płaszczem wodnym, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych typów kominka, umożliwia on ogrzewanie za pomocą systemu C.O.
- kasety, które polepszają bezpieczeństwo i estetykę, wkłady te stosuje się do istniejących kominków z otwartym paleniskiem,
- wkład kominkowy tradycyjny, jest to typ wkładu mogący być stworzony z różnych materiałów, najczęstszym jest to stal.
Poza wkładami kominkowymi, możliwy jest także dobór najbardziej odpowiadających nam drzwiczek z szybami. Do wyboru mamy:
- narożne,
- klasyczne,
- dwustronne,
- panoramiczne,
- proste.
Ile kosztuje obudowa kominka?
Są różne sposoby na wykonanie obudowy. Oczywiście są one zróżnicowane cenowo. Polecamy jednak zainwestować swoje środki w materiały dobrej jakości, by w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek spowodowanych, niewystarczająco dobrymi materiałami. Najważniejszą funkcją obudowy jest akumulacja bądź też izolacja ciepła, która pozwala na rozprowadzania go przez system dystrybucji. Ile wynosi koszt obudowy? Jest to cena od około tysiąca złotych do kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych w zależności od klasy kamienia, wykonywanego na zamówienie.
Co jeszcze musimy wiedzieć, kiedy szykujemy się na zakup kominka?
Cena kominka to nie tylko wkład i obudowa. Koszt kominka obejmuje również kwotę montażu. Opłata za wynajęcia instalatora to kwoty od 600 do nawet 4000 złotych. Cena zróżnicowana jest od tego, gdzie chcemy, aby kominek był podłączony. Należy pamiętać, że koszt materiałów również może mocno wahać się, w zależności od ich jakości. Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą jest przeznaczenie części środków na zakup odpowiednich przedmiotów do pielęgnacji i użytkowania kominka. O sprzęt trzeba dbać. Jeżeli poświęci się kominkowi trochę uwagi, będzie on nam mógł służyć przez naprawdę długie lata.